Torasik Outlet: Thoracic Outlet Sendromu

Torasik Outlet: Thoracic Outlet Sendromu

Kol ve ele giden damar ve sinirler boyun kaslarının, kaburga kemiğinin veya klavikulanın arasında sıkıştığında kollarda uyuşma ve yorulma belirtileri görülür.

Kol ve ele giden damarlar ve sinirler boyun kaslarının (skalen anterior ve skalen medius), 1. kaburga kemiğinin ve/veya klavikulanın arasında sıkıştığında kollarda uyuşma, güçsüzlük ve yorulma belirtileri görülür. Bunlara ilaveten, kolu yukarı doğru kaldırma hareketleri de omuz, kol ve sırtta ağrıya yol açar. Bazı durumlarda sıkışan sadece sinirlerken diğer bazı durumlarda ise yalnızca arterler sıkışmış olabilir. Her iki durumda da 1. kaburga kemiğinin ve skalen kasların çıkarılmalarını takiben bir miktar iyileşme görülebilir. Sinirlerin sıkışması boyun seviyesinin aşağısında ya da yukarısında olabilir ve sıkışmanın tam lokalizasyonu cerrahi öncesinde doğru olarak tanınabilir.

Tanı

Kollar yukarıya kaldırıldığında uyuşma gözlenir. Vasküler tipte, yukarıya doğru kaldırıldığında ellerde soluklaşma izlenir ve el bileği hizasındaki damarlar palpe edilemez. Aşağıya doğru indirildiklerinde ise ellerde hızlı bir şekilde eski renklerine ve hallerine kavuşma görülür. Arteryel görüntüleme metotları (X- ışını) ile damarsal tip sıkışma olgularının tanısı nispeten kolaydır. Sinirlerin sıkışması durumunda ise, ağrı ile birlikte uyuşma da izlenir ve eller yukarıya doğru kaldırıldığında bu bulgular daha da şiddetlenir. Ellerde güçsüzlük had safhadadır ve hatta hastalar tuttukları nesneleri düşürme eğilimindedirler.

Tedavi

Koltukaltı insizyonu yolu ile 1. kaburga kemiğinin çıkarılıp sıkışmanın giderildiği bir cerrahi yöntem mevcuttur fakat bu tedavi hiçbir zaman tam anlamı ile şikayetlerin kaybolmasını sağlamaz ve zaman içerisinde sıkışmanın nüksettiği durumlar da oldukça sık görülür. Nüks olasılığının her iki 1. kaburga kemiğinin ve skalen kas zemininin eksizyonu ile azaltılabileceğine yönelik yakın zamanlarda bir kanı mevcuttur. Hakikaten bu cerrahi son derece tatmin edici sonuçları da beraberinde getirmiştir. Sinir sıkışması durumunda, skalen kasların arasında kalan dar bölgede sinirin sıkışıp kaldığı vakaların haricinde kalan olgularda cerrahi sonrası serbestleştirilebilmiş olan yüzey alanı 10 cm2yi bulmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...