Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

Şeker Hastalığından Korunabilirsiniz

Şeker hastalığı günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alıyor. Kendinize iyi bakarsanız bu hastalıktan korunmak mümkün.

Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa sebep olan şeker hastalığından korunmak mümkün. Şeker hastalığı, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kalp krizi, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği bunlardan sadece birkaçı. Son dönemin en yaygın hastalıklarından biri olan şekerden korunmak peki mümkün mü?

 OSM Ortadoğu Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Toy, bu konu hakkında önemli bilgiler verdi. Şeker hastalığının organları bozduğunu kaydeden Toy, "Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen 'diabetes mellitus", pankreastan salgılanan ve kan da şeker seviyesini düzenleyen insülin adlı hormonun hiç yapılamaması veya kullanılamaması sonucu gelişen bir hastalıktır.

Bu hastalıkta kanda şeker seviyesi yükselmekte ve sonuçta birçok organda bozulmalar oluşmakta; eğer yapılan tedavi ve önerilere uyulmaz ise ölümle sonuçlanmaktadır. Şeker hastalığında kalp krizi, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, felçler, körlük ve daha birçok hastalık gelişmektedir dedi.

Korunmak Mümkün

 Şeker hastalığından korunabilmek için neler yapılması gerektiğini sıralayan Toy, "Günümüz yaşamının getirdiği stresten mümkün olduğu kadar etkilenmemeye çalışmak. Burada herkes kendi ruhsal yapısını iyi tanımak ve buna göre tedbirini geliştirmek zorundadır. İdeal kiloya gelmek ve şişmanlıktan kaçınmak.

Sigara, alkol ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak. Dengeli ve doğal beslenmek. Suni kimyasal madde katkılı yiyeceklerden uzak durmak. (özellikle halk arasında abur cubur denilen hazır gıdalardan) Düzenli uyumak. Düzenli spor yapmak (özelikle doğada yürüyüşler) Kendi merak ve yapısına uygun hobi tarzında uğraşlarla ilgilenmek" diye konuştu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...