Genç Kızlar Ve Sigara

Genç Kızlar Ve Sigara

Sigara kullanma gerekçeleri kişiden kişiye değişir. Günümüzde sigara kullanma yaşları oldukça düşmüş ve özellikle genç kızlarda artış gözlemlenmiştir.

Gençler arasında tütün mamullerinin tüketiminin, batının aksine en çok Doğu Avrupa’da arttığına dikkat çekildi.
Avrupa’da genç kızların, yetişkin hemcinslerine göre daha çok sigara içtiği saptandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda, ayrıca Avrupa ülkelerinde sigara reklamlarının yasaklanması ve bu ürünler üzerindeki vergilerin artırılması önerisinde bulunuldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda, 15-16 yaşları arasındaki genç kızlarda sigara içme oranının yüzde 25.5, 16-17 yaşları arasındakilerde ise yüzde 28.3’e yükseldiğine dikkat çekilirken, yetişkin kadınlarda bu oranın yüzde 21.5 düzeyinde olduğu belirtildi.

Raporda, gençler arasında tütün mamullerinin tüketiminin, batının aksine en çok Doğu Avrupa’da arttığına dikkat çekildi. Doğu Avrupa’da 15-16 yaş arasındaki gençler arasında sigara içme oranının yüzde 29, tüm Avrupa’da 15-18 yaşları arasında sigara içme oranının ise yüzde 30 olduğu kaydedildi.

Tütün mamullerine karşı mevcut önlemlerin de gözden geçirildiği örgütün raporunda, bu ürünlerin tüketiminin etkili bir biçimde azaltılmasının sağlanması için Avrupa ülkelerine, sigara reklamlarının yasaklanması ve bu ürünler üzerindeki vergilerin artırılması önerileri getirildi.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...