Uyku Apnesinin Çözümü Zayıflamada

Uyku Apnesinin Çözümü Zayıflamada

Finlandiya'da bilim adamları, aşırı kilolu 72 hastanın bir bölümüne düşük kalorili beslenmeyi ve sporu kapsayan bir program uyguladı.

Finlandiya'da bilim adamları, aşırı kilolu 72 hastanın bir bölümüne düşük kalorili beslenmeyi ve sporu kapsayan bir program uyguladı. Hastaların diğer bölümüyse doktor ya da hemşirelerle görüşerek, hayat tarzlarına ilişkin önerileri dinledi. 

İlk gruptakilere 3 ay boyunca günde 600-800 kalorili rejim uygulanırken, daha sonra bu hastaların meyve, sebze, beyaz et, az yağlı kırmızı et tüketimi ile spor faaliyetleri ve beslenme uzmanıyla görüşmeleri artırıldı. Bir yıl süren araştırma sonunda, programı izleyen hastalar ortalama 10,7 kg zayıfladı, diğer gruptakilerse 2,4 kg verdi. İlk gruptakilerin nefes durmaları 3 ayın başında neredeyse yarı yarıya azaldı (10 saatte 5,3 nefes durması), bir yılın sonunda ise hafif obstrüktif uyku apnesi hastalığı riski yüzde 76'ya düştü. Diğer gruptakilerde düzelmenin az olduğu görüldü. Fransız "Le Point" dergisinde yayımlanan makalede bilim adamları, bu az masraflı ve basit çözümün, genel olarak sağlığın düzelmesini, gece kişinin ve dolayısıyla eşinin daha iyi uyunmasını sağlayabildiğine dikkati çekti. Araştırmaya imza atanlardan, Kuopio Üniversitesinden Henri Tuomilehto, "bu hastalığa karşı kilo verilmesinin doktorların tavsiyelerinden biri olduğunu, ancak ilk kez bir araştırmayla, zayıflamanın hastalığın tedavisindeki payının ortaya konulduğunu" vurguladı. Apnenin en önemli belirtisi, gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmeler. Gece uykunun bozulması yüzünden hastalar, gün boyunca kendini yorgun ve halsiz hissediyorlar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...