Olumsuz Hava Koşulları Arıcıları Vurdu

Olumsuz Hava Koşulları Arıcıları Vurdu

Denizli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nihat Çomak’tan alınan bilgiye göre hava sıcaklıklarındaki düşüş ani arı ölümlerini artırdı.

Nihat Çomak doğadaki diğer canlılara göre bal arılarının soğuktan daha fazla etkilendiğini söyledi. Normal kış aylarında kovandaki bal arılarından yüzde 15’lik bölümüne kadar ölüm olayının normal sayıldığını ifade eden Çomak, "Ocak ayında eksi 20'lere kadar havanın soğuması, kovanların uzun süre kar altında kalması, aşırı rüzgârlardan kovanların zarar görmesi, aşırı yağmur yağışları kış uykusunda olan bal arıların da ölüm oranını ne yazık ki yüzde 50 arttırarak, yüzde 30'lar seviyesine çıkarttı.  Hava sıcaklığı 15 derecenin üzerine çıkmadan kovanlar açılmaz, arılarda uykusundan uyanmaz" dedi.

Denizli'de birliğe kayıtlı 950 üyenin bulunduğunu bu üyelere ait 130 bin kovanın bulunduğunu anlatan Çomak, il genelinde kovan başı bal üretiminin yaklaşık 15- 16 kilogram civarlarında olduğunu söyledi. 2014 yılının ilkbahar döneminde istenilen yağışın olmadığını, yaşanan kuraklığında çam balı üretimini etkilediğine dikkat çeken Çomak, "2014 yılı baharında yaşanan kuraklıktan ötürü 2013 yılında bin ton seviyelerinde olan çiçek balı üretimimiz, 500 tona kadar düştü. Geçen yılı bin ton çam balı ve 500 ton çiçek balı olmak üzere 1500 ton bal üretimi ile kapattık. Ürettiğimiz doğal balı perakende 15 liradan toptan 9 liradan sattık. 2015 yılı için umudumuzu yitirmemeye çalışıyoruz dedi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...