Başarılı Bir Emzirme

Başarılı Bir Emzirme

Emzirmenin başarılı olması için bebeğin pozisyonu ve memeyi doğru tutması oldukça önemlidir. Sizler için başarılı emzirmenin 10 yöntemini derledik...

Anne sütü bebekler için sadece bir besin değil, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı koruyan canlı sıvı.

Çocuğun en mutlu olacağı yerin anne kucağı, yavrusunu bağrına basıp emzirmenin de anne için büyük mutluluk ve gurur verici bir durum olduğu belirtildi. Gaziantep Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan, Anne Sütü ile Beslenme konulu yazıda, son 30 yılda yapılan çalışmaların, anne sütünün besinsel değeri ve hastalıklardan koruyucu maddeler içermesi açısından, tüm yapay besinlerden üstün olduğunu ortaya koyduğu kaydedildi. Anne sütü ile beslenmenin çocuğun sağlığı ve gelişmesi için bir ana koşul ve anne sağlığı için önemli olduğu ifade edilen yazıda, şu görüşlere yer verildi:

İshalli hastalıklardan ölüm ve hastalık oranlarını azaltmak için ilk 4-6 ayda tek başına anne sütü verilmesi ve uygun ek besinler ile birlikte olmak şartı ile emzirmenin 2 veya daha ileri yaşlara kadar sürdürülmesi gereği kabul edilmiştir. Anne sütü bebekler için sadece bir besin değil, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı koruyan canlı sıvıdır.

Bebek Dostu Hastane Uygulaması

Yazıda, 1991’de Bebek Dostu Hastane programının gündeme geldiği, bu programın, 10 Adımda Başarılı Emzirme ilkelerinin uygulanması, bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağlamayı, bunu özendirmek ve desteklemek için doğum kliniklerinin düzeltilmesini öngördüğüne dikkat çekildi.

Birçok doğum kliniğinin Bebek Dostu statüsüne erişebilmek için çaba gösterdiği bildirilen yazıda, şu değerlendirme yer alıyor:

Anne sütü yerine geçen süt formüllerine ilişkin uluslararası yasa, 10 yılı aşkın süredir yürürlükte ve anne sütü ile beslenmeyi ticari etkilerden korumak için büyük çaba harcanıyor. Bebek Dostu Hastane olmanın bir koşulu da o hastanenin süt formülleri eşantiyonları kabul etmemesi ve bunların dağıtımını yapmamasıdır. Annelerin büyük bir çoğunluğu (sütüm bebeğime yetmiyor) düşüncesi ile anne sütüne ek olarak formül sütlerini bebeklerine veriyorlar. Oysaki doğum yapmış kadınların yüzde 96-99 gibi çok yüksek bir bölümü yeterli süt salgılıyor. Buna karşın, yanlış inançlar ve uygulamalar sorucu birçok bebek bu doğal besinden tümüyle ya da kısmen yoksun kalıyor.

Bebeğe bir kaç öğün bile yapay besin verilmesi, anne memesinde kanal tıkanması ve şişme gibi sorunlara neden olur.

Başarılı Emzirmenin 10 Yolu

Yazıda, başarılı emzirme ile ilgili 10 öneri ise şöyle sıralanıyor:

  1. Anne sütü teşvik ilkelerini tüm sağlık personeli bilmeli.
  2. Bu ilkeler doğrultusunda sağlık personeli eğitilmeli.
  3. Hamileler emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmeli.
  4. Annelerin, doğumu izleyen yarım saat içinde emzirmeye başlamaları sağlanmalı.
  5. Annelere emzirme yöntemleri gösterilmeli.
  6. Gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütü dışında gıda verilmemeli.
  7. Anne ile bebek aynı odada kalmalı.
  8. Bebek her isteyişinde anne emzirmeli.
  9. Emzirilen bebeklere emzik verilmemeli.
  10. Taburcu olduktan sonra, anneler ilk 4 ay sadece anne sütü vermeye teşvik edilmemeli ve izlenmeli.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...