Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Ankara Centrum Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuccu tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran faktörler hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi, anne ve baba adaylarının oldukça fedakar olmaları gereken bir süreçtir. Çiftler, beslenme düzenlerinden uyku düzenine kadar, kıyafetlerinden, yaptıkları egzersizlere kadar her ufak ayrıntıya dikkat etmelidir. Bu ayrıntılar başarı şansını etkiler. Çocuk sahibi olmalarını etkileyebilecek bu faktörlere oldukça dikkat etmelidirler.

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması için öncelikle çifte en uygun tedavi yöntemi seçilmeli, güvendikleri tüp bebek merkezinde bu tedavi uygulanmalı ve adaylar mutlaka düzgün ve tam bir biçimde bilgilendirilmelidir. Şayet uygun tedavi yöntemi seçilmez, adaylar tüp bebek konusunda eksik bilgilendirilse tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması mümkündür.

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Önemli Faktörler

Tüp bebek tedavisi için başarıyı arttıran ya da azaltan birçok faktör vardır. İlk olarak, tercih edilen merkezin güvenilirliği, merkezin teknolojik imkanları, tüp bebek ekibinin deneyimi başarıyı arttıran en önemli faktörler arasındadır. Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşabilmesi adına tedavi merkezinin fertilizasyon- laboratuarda döllenme başarı oranı ele alınmalıdır. Bu oranın %80 ve üzeri olması, merkez için tercih edilme sebebidir. Şayet merkez bu oranın altında bir başarı gösteriyorsa, tercih edilmemelidir.

Tüp bebek tedavisi, disiplin isteyen bir süreçtir, randevu saatlerine, muayene saatlerine ve ilaç saatlerine dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca dakik olmaya çalışılmalıdır.

  • Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı günden önce 3 gün boyunca cinsel perhize girilmelidir.
  • Tedavi ardından 10 gün boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
  • Tedaviyi kötü etkileyebilecek örneğin: çok sıcak, çok soğuk, sigara dumanına maruz kalınacak ya da stresleri ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Hamam, sauna gibi sıcak yerler sperm ve yumurta kalitesini olumsuz etkileyebilen ortamlardır.
  • Tedaviye başlamadan önce ağır egzersizler yapılıyorsa 3 ay öncesinden bırakılmalıdır.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sigara kullanılıyorsa tedaviye başlamadan önce hem anne hem de baba adayı en az 3 ay öncesinden bırakmalıdır.
  • Tüp bebek merkezlerinin başarı oranları da tedavinin başarıya ulaşmasını etkiler.
  • Tüp bebek merkezinin eve canlı bebek götürme oranı, tüp bebek merkezleri için başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.  Adayların tercih ettiği merkezdeki bu oranı araştırması gerekir.

Başarısız Tüp Bebek Denemeleri

Şayet 3 defa tüp bebek tedavisi denenmiş ancak başarılı olunamamışsa bu durumda adayların bilmesi gereken yeni denemelerde başarı oranın etkin bir şekilde artmayacağıdır. Bu gibi durumlarda ilave tedaviler ve araştırmalar yapılmalıdır. Genetik araştırmalar, laboratuvar koşullarında suni ana rahmi yapılması, tercih edilecek sperm için kullanılan yöntemin değiştirilmesi gibi uygulamalar başarısız tüp bebek tedavisinde denenebilir.  Bunun dışında bu başarıya ulaşamayan tedaviler için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise, blastosist transferidir.

Başarısız Tüp Bebekte Blastosist Transferi Nedir?

Blastosist transferi, hamilelik elde etme şansını arttıran bir yöntemdir.  Blastosist transferi, çoğul gebelik riskinin önüne geçen bir uygulamalıdır. Bu yöntem, anne adayına transfer edilen embriyo sayısının azaltıldığı durumlarda uygulanan bir işlemdir. Blastosist yöntemi neticesi elde edilen sağlıklı embriyolara rağmen başarıya ulaşılamıyor ise, tedavide embriyo dışı faktörleri araştırmak gerekir.

Başarısız tüp bebek denemeleri, bir sonraki deneme için başarı ipuçlarını sağlayabilir. Doktor değiştirmek tavsiye edilmediği için, başarısızlığa sebep olacak faktörlerin daha detaylı bir şekilde araştırılması ve sorunun kaynağı bulunması önerilir.

Tüp bebek tedavisi zor ve yıpratıcı bir dönemdir. Bu sebeple anne ve baba adayları tedaviyi olumsuz etkileyebilecek en ufak ayrıntıdan dahi kaçınmalı ve tedavi sürecine yardım etmelidir. Başarısızlık durumunda pes etmemeli, motivasyon kırılmamalıdır. Stres faktörünün de tüp bebek tedavisini dolaylı da olsa etkilediğini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...