Doğal Ekmek

Doğal Ekmek

Beslenme uzmanı Prof. Dr. Ayşe Baysal doğal ekmeğin sağlıklı zayıflama ve sağlıklı sindirim için faydalı olduğunu belirtti.

Doğal ekmeğin hem kilo vermeyi kolaylaştırdığı hem de kan şekeri ile yüksek kolesterolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğu bildirildi.

Toprak Mahsulleri Ofisince (TMO) üretilen doğal ekmek Borodinsky, Kuzey Asya ile Avrupa ülkelerinde 1800li yıllardan beri tüketiliyor. Enzim gibi hiçbir katkı maddesi içermeyen ekmek, tam çavdar unu kullanılarak, uzun süren bir mayalanma sürecinden sonra 1 saat 15 dakikada pişiriliyor. Halen sadece Ankara’da satışı yapılan ve gıda boyası kullanılmayan ekmeğin, diyet lif oranı da oldukça yüksek.

Beslenme uzmanı Prof. Dr. Ayşe Baysal, bu tür ekmeklerin yapıldığı tahılların öğütülme aşamasında içindeki hiçbir maddenin kepek de dahil ayrılmadığını söyledi. Bu yüzden de ekmeklerin posa denilen diyet lif içeriği bakımından zengin olduğunu anlatan Prof. Dr. Baysal, bağırsakların çalışması için bu maddenin gerekli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Baysal, Dolayısıyla bu ekmekler bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor. Bakarsanız zayıflamak isteyen birçok insanda kabızlık sorunu vardır. Dolayısıyla zayıflamayı kolaylaştırıyor dedi.

Yine çavdarda bulunan bazı maddelerin, kolesterol sentezinde rol alacak bazı moleküllerin ince bağırsaktan kana geçmesini de yavaşlattığını ifade eden Prof. Dr. Baysal, şunları kaydetti:

Bir nevi kolesterolün kontrol altında tutulmasında yardımcı oluyor. Yine aynı şekilde bağırsaklardan basit şekerin kana geçmesini yavaşlattığı için de, kan şekerinin hızlı yükselmesini ve düşmesini önlüyor. Bu nedenle bu tür ekmekleri zayıflamak için diyet uygulayanlara, tip 2 diyabet hastaları ile kolesterolü yüksek olan ve bunu biraz dengelemek isteyenlere öneriyoruz. Çünkü doğal olan her şey yararlıdır.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...