Ev İşleri Ve Spor

Ev İşleri Ve Spor

Özellikle ev hanımı olan bayanlar spor yapmanın gereksiz olduğunu ev işlerinin spor yerine geçtiğini düşünmektedirler.

2 bin 300 bayan üzerinde yapılan araştırma, ev işlerinin fazla kilolara engel olmadığı ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini ortaya çıkardı.Halbuki yapılan araştırmalar sporun fazla kilolara engel olmadığını ortaya koymaktadır.

Türk toplumunda bayanlar, özellikle de ev hanımları genelde spor yapmanın kendileri için gereksiz ve zaman kaybı olduğuna inanırlarken, Sabahtan akşama kadar ev işleriyle uğraşıyor ve böylelikle de spor yapıyoruz diyerek bu durumu açıklamaya çalışırlar.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ev işlerinin, kilolara engel olmadığını ve kalp sağlığını korumaya yetmediğini gösterdi. Bristol Üniversitesindeki araştırmacılar, 15 kentte, yaşları 60 ile 79 arasında değişen 2 bin 300 kadının durumunu değerlendirdi. Bu yaş grubundaki kadınlar, nüfusun göreceli olarak en az aktif kesimini oluşturuyor.

Katılımcılara düzenli faaliyetleri hakkında sorular yöneltilirken, bu faaliyetler arasında yürümek, bisiklete binmek, fitness çalışmalarına katılmak, spor yapmak, ev işleri, bahçeyle uğraşmak ve evde onarım işleri yapmak da yer aldı. Ayrıca çalışmaya katılan kadınların kalp ve akciğer sağlığıyla, kiloları da kontrol edildi.

Kadınların üçte ikisi, ancak ev işleri eklendiği takdirde, sağlıklı yaşam için gerekli haftalık egzersizi yaparken, ev işleri sağlık açısından kayda değer bir yarar sağlamadığı ortaya çıktı. Örneğin, haftada toplam 2,5 saat tempolu yürüyüş yapan kadınlar, hem daha az kilolu, hem de kalp sağlığı yerinde oluyor. Ev işleri yapan kadınlarda ise böyle olumlu sonuçlar görülmüyor.

Uzmanlar birçok kadının, ev işleri dahil edildiği zaman gerekli egzersiz miktarını tamamladığını, ancak ev işlerinin sağlığa görünür bir yararı olmadığını vurguluyor.

Bu araştırma sonrasında doktorların, insanlara, ev işlerinin egzersiz sayılmayacağı ve mutlaka düzenli ve tempolu yürüyüşlerin yapılmasını tavsiye edecekleri bildiriliyor.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...