Limonun En Bilinen Faydaları

Limonun En Bilinen Faydaları

Bilim adamları, limon hakkında araştırmalar yapmışlar günlük hayatınıza kolayca adapte edebileceğinizİ ve limondan faydalanmanın farklı yollarını keşfetmişler.

Cilt, tırnak ve diş dostu limon. Her derde deva olan limonun faydaları saymakla bitmiyor.Yaşadığımız topraklar itibariyle limon, kolaylıkla ve ucuz maliyetlerle ulaşabildiğimiz bir mucize. Halk arasında limon, yüksek C vitamini kaynağı olarak bilinir ve tansiyonu düşürmede etkili bir silah olarak kullanılır. Peki bu mucizenin başka faydaları da var mı? Elbette var! Meraklı bilim adamları, limon hakkında çeşitli araştırmalar yapmışlar ve günlük hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz yöntemlerle limondan faydalanmanın farklı yollarını keşfetmişler...

Cilt Lekelerine Karşı

Çeşitli sebeplerle cildinizde oluşan lekeler sizi rahatsız ediyorsa; limon suyu, onlarla mücadelede en iyi yardımcınız olabilir. Yapmanız gereken son derece basit. Her gün bir adet limonun suyunu sıkın ve lekenin üzerinde 5-15 dakika bekletin. Birkaç hafta sonra leke renginin açılmaya başlayarak doğal cilt rengine yaklaştığını göreceksiniz!

Boğaz Kızarıklığına Karşı

 Boğazınızda kızarıklıklar oluştuysa ve bu sizi rahatsız ediyorsa; limon en doğal tedavi aracınız olabilir. Bir limonun suyuyla gargara yapmak veya sıcak çayınıza bir dilim limon eklemek rahatlamanıza yetecektir. Kızarıklığın geçmesine fayda sağladığı gibi anti-bakteriyel özelliği sayesinde boğaz bölgesinde yerleşen mikroplarla da mücadele ederek farklı hastalıkları engeller.

Cilt Bakımında Mucize

 Evde hazırlayabileceğiniz basit ve düşük maliyetli cilt bakım ürünleri, doğal yollardan genç ve güzel kalmanıza yardımcı olarak kimyasallardan gelen zararlı etkilerden kurtulmanızı sağlayabilir.

Bal-Limon Maskesi

 Ufak bir kasede bir miktar bal ve limonu karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve en az 20 dakika bekleyip suyla durulayın. Limon, içerdiği C vitamini sayesinde cildinize parlaklık verirken bal, antiseptik özelliği sebebiyle sivilce oluşumunu engeller ve cildinizi nemlendirir.

Bembeyaz Dişler İçin

Bembeyaz dişler, mükemmel gülüşler demektir. Diş macunlarına ve özel beyazlatıcı maddelere onlarca lira ödemekten vazgeçin ve mutfağınızdaki mucizelerden faydalanmaya başlayın. Ufak bir kasede bir miktar limon suyu ve sodayı karıştırın. Kulak pamuğunu bu sıvıda ıslatın ve öncesinde suyla çalkalayarak temizlediğiniz dişlerinize sürün. Sadece bir dakika bekleyin ve ardından yumuşak bir şekilde dişlerinizi fırçalayın. Ancak burada verilen komutlara uymak son derece önemli. Karışımın içerdiği sitrik asit, diş minesini aşındırarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple karışımı dişleriniz üzerinde beklettiğiniz süre kesinlikle bir dakikayı geçmemeli.

Mide Bulantısına Karşı

 Mide bulantısı, yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlıktır. İlaçlara başvurmadan bulantıdan kurtulmanın en doğal yollarından biriyse, limon suyudur. Bulantı başladığı anda bir limonun suyuna bir tutam şeker ekleyerek içerseniz, kısa sürede bulantıdan kurtularak rahatlayabilirsiniz.

Sağlıklı Tırnaklar İçin

Zayıf ve kolay kırılan tırnakları kuvvetlendirmek için tırnaklarınızı limon suyunda bekletmek, son derece etkili bir yöntemdir. Bunun için bir kase limon suyuna tırnaklarınızı sokarak kısa bir süre beklemeniz yeterli. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda tırnaklarınızın güçlendiğini fark edeceksiniz. Limon suyu, içerdiği maddeler sayesinde tırnaklarınızda oluşmuş lekelere de iyi gelir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...