Kansızlık Kader Değil

Kansızlık Kader Değil

Şefika Aydın Selçuk Kansızlık çocuklarda, hamile ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Bu nedenle kansızlığı önlemek için beslenmenin önemi çok büyük.

Türkiye' de demir yetersizliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık büyümeyi yavaşlatır, Zekâ gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle anemide tedavi çok önemlidir. Kansızlık tedavisinde doğru 1 seçilmiş bir beslenme modelinin de önemi büyüktür. Demir kaynaklı besinlerin yanı sıra, her Öğünde bol yeşillik tercih edilmeli, demir kaynağı ıspanak yumurta ile pişirilmeli, kalsiyumdan zengin besinler ara öğünde tüketilmeli.

Bu Besinleri İhmal Etmeyin

 Demir eksikliğine bağlı kansızlık tedavisinde tüketilmesi gereken besinleri şöyle sıralıyor:  Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, üzüm ve pekmez.

Baklagilleri etle pişirin, yumurtayı portakal suyu ile tüketin. CVİTAMİNİYLE BİRLİKTE Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek. ¦ Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır. ¦ Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emilmesini sağlamaktadır. Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırdığında, demir alımı artırılmış olur. Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyalarlılığını artırır.

Kuru baklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır. Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır. Kahvaltılarda 1-2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır.

Özellikle keçiboynuzu pekmezi yüksek demir içerir.  Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Çay ve Kahveye Dikkat

Yemeklerle çay ve kahve tüketmeyin. Çay ve kahveyi ara öğünlerde tüketmek gerekir. Özellikle çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardır. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...