Ramazanda Beslenme Düzeni

Ramazanda Beslenme Düzeni

Bütün günü aç geçirmenin vermiş olduğu hisle özel yemeklerin hazırlandığı davetlerin verildiği Ramazan ayında;

Bütün günü aç geçirmenin vermiş olduğu hisle özel yemeklerin hazırlandığı davetlerin verildiği Ramazan ayında; yapılan beslenme hataları sonucu alınan kilolar ve ortaya çıkan rahatsızlıklar, bayram sevincinizi gölgeleyebilir. Oysaki yapılan araştırmalar doğru ve yeterli beslenildiği takdirde orucun vücudu toksinlerden temizleyici etkisi olduğunu gösteriyor. 

Beslenme ve Diyet uzmanı Hayrettin Mutlu, “Ramazan ayında uygulanan dengeli bir beslenme ile kan kolesterol düzeyi düzenlenmekte Mide asidi azalmakta Kabızlık ve diğer sindirim sistemi hastalıkları önlenmektedir” diyor. 
Ramazan Ayı'nda da 3 öğün beslenilmesi gerektiğini vurgulayan Hayrettin mutlu; besin alımı eşit olarak sahur, iftar, sahur arasına düzenli olarak dağıtılmalı, öğün atlanmamalıdır. İftar ile beraber yine 3 öğün şeklinde besin dağılımı yapılmalıdır, dedi. 

Ramazanda mutlaka sahura kalkılması gerekiyor. Sahurda proteinden zengin, sindirimi uzun süren (yumurta, peynir gibi) besinler tercih edilmeli; bal pekmez, reçel gibi besinler çok fazla tercih edilmemelidir. Sahurda aşırı şeker tüketmek, insülin hormon salınımını arttırarak gün içinde şeker düşmelerine neden olabiliyor.

Ramazan'a özel örnek beslenme programı 

İftar 

1-2 adet hurma 
1 bardak su 
1 kase çorba 
1 kase salata 
(5 dk ara) 

Akşam 

60- 90 gram et, tavuk ,balık ( kuru baklagil yemeğiyle birlikte olabilir) 
8-12 kaşık sebze yemeği (et grubu ile birlikte olabilir) 
2 dilim kepekli ekmek veya 4 yemek kaşığı pilav ya da makarna 
1 su bardağı süt ya da yoğurt 
Bol salata (1 TK. Zeytin yağı)

Ara 

1-2 porsiyon meyve veya taze sıkılmış meyve suyu 
1 bardak süt veya yoğurt 

Sahur 

1 bardak süt ya da yoğurt 
2-3 adet ceviz veya 7 adet fındık. 
60 gram yağsız beyaz peynir ya da 40 gram kaşar peynir, 
2-3 dilim ekmek(çavdar) 
Biber, domates, salatalık 
1-2 porsiyon meyve 
İftarda ve sahurda fazlaca yemek yenilmemesi gerektiğini vurgulayan Mutlu, aşırı besin alımı, dengesiz beslenme ve yetersiz uyku birtakım sağlık problemlerini de beraberinde getirir, ayrıca midenin aniden dolması, hem tansiyon yükselmesine hem de hormonların hızlı salgılanmasına yol açar diye belirtti. 

Bu nedenle; az ve sık aralıklarla yemek en idealidir. İftarda yenen ağır yiyecekler kan şekerini hızla yükselteceğinden, baş ağrılarına neden olabilmektedir. 

Ramazan ayı sonrası mide rahatsızlıkları oluşabiliyor. Bunu önlemek için tahıl, sebze, meyve, kurubaklagil, yulaf, kabuklu pirinç gibi diyet posası açısından zengin besinler tüketmek, besinleri küçük parçalara ayırarak ve yavaş yavaş yemek yararlı olabilir. 

Ramazan ayı boyunca özellikle posadan zengin beslenme sindirime yardımcı olduğu gibi kabızlığı da önler. Kabuklu meyveler ve bol sebze tüketimi tercih edilmeli. 

Yağlı ve şerbetli ağır tatlılar yerine, komposto ve sütlü tatlılar tüketmekte fayda var. Ayrıca iftar ile sahur arasında 10-12 bardak su tüketmek sağlık açısından çok önemli.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...