2. Alarm Osmaniye'de Çaldı

2. Alarm Osmaniye'de Çaldı

İşçi olarak çalıştığı Uganda’dan tatile, memleketi Osmaniye’ye gelen.K Uganda’da rahatsızlanınca Ebola virüsü şüphesi ile Adana’da hastaneye sevk edildi.

34 yaşındaki İ.K’ya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde ilk tetkikler  yapıldı ve korkulu Ebola virüsüne rastlanmadı.

Daha önce de 1,5 yıl kadar Sudan’da çalışan, geçtiğimiz ocak ayında da Uganda’ya geçen İ.K, 10 Ağustos’ta izinli olarak memleketi Osmaniye’nin Bahçe İlçesi’ndeki evine geldi. Memleketindeki ikinci gününde rahatsızlanan İ.K, yüksek ateş, kusma ve ishal şikayetiyle Bahçe Devlet Hastanesi’ne götürüldü.Bahçe Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Melda Muraz, iki gün boyunca durumunda iyileşme olmayan İ.K’yı ’Ebola’ hastalığı şüphesiyle Adana’daki Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne sevk etti. Dün saat 22.00 sıralarında Adana’ya getirilen İ.K, Balcalı Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İ.K’nın kan tetkiklerinde ’Ebola’ virüsüne rastlanmadı. İ.K için üst sonulum yolları ve sinizüt tedavisine başlandı. Prosedür gereği kan örnekleri Sağlık Bakanlığı’na gönderildi.

THY Uçağındaki Çoçuğa Ebola Kontürolü

Dünya genelinde alarma neden olan Ebola virüsü yüzünden Türk Hava Yolları, Afrika'dan yapılan seferlerde belirti gösteren yolcularını sıkı takibe aldı. Kusma ya da ateşi olan yolcuların durumundan şüphelenildiğinde kaptan pilotlar Atatürk Havalimanı'na inişlerinde uçağa doktor istiyor. 

Bugün de Türk Hava Yolları'nın TK608 sefer sayılı  Airbus A 321 tipi TC-JRK kuyruk tescilli Nairobi-İstanbul uçuşunu yapan uçakta ailesiyle seyahat eden erkek çocuk bir yolcunun kusma ve ateşinin olması üzerine Atatürk Havalimanı'na inişte doktor kontrolünden geçirildi. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde çocuğun muayene edildiği ve muayene sonucu yolcunun transit olarak başka bir ülkeye uçmasına izin verildiği öğrenildi. THY, yolcunun uçuşundan sonra uçağı dezenfekte ettirecek.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...