Üzüm Çekirdeği Şifa Saçıyor

Üzüm Çekirdeği Şifa Saçıyor

Siyah üzümün faydaları özellikle de toplumuzda kabul görmüş bulunuyor. Genellikle kansızlık için kullanılan çekirdekli siyah üzümün faydaları saymakla bitmiyor.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç ülkemizde en değerli türünün Adıyaman-Malatya bölgesinde yetiştirilen siyah üzümün çekirdeklerinin faydalarını anlattı. İçerisinde bulunan pek çok bileşimin yanında en önemlilerinin OPC ve resveratrol olduğunu belirten Dinç siyah üzümün kansızlık dışında ne kadar çok alanda etkili olduğunu belirtirken özellikle Avrupa’da üzüm çekirdeği kullanımının gittikçe yaygınlaştığını belirtti.

Güçlü Bir Antioksidandır

Dinç; “üzüm çekirdeği içerdiği bileşenlerle sadece kansızlıkla savaşmıyor aynı zamanda önemli bir antioksidan görevi görüyor. Bazı uzmanların üzüm çekirdeğinin E vitamininden 50 kat daha kuvvetli bir antioksidan olduğunu söylediklerini biliyoruz. Bu Avrupa yapılan çalışmalarda da görülüyor. Vücutta kansere sebep olan ve kontrolsüz dolaşan serbest radikallerin kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. İçerdiği bileşenler bu serbest radikallere yapışarak onların hücrelere zarar vermelerini engelliyor. “ açıklamasında bulundu.

Aspirinden Kuvvetli

Siyah üzüm çekirdeğinin aynı zamanda aspirin gibi kan sulandırmada da etkili olabileceğini belirten Dinç damar tıkanıklığı ya da dolaşım bozukluğu yaşayanların veya risk taşıyanların siyah üzüm çekirdeğinden yardım alabileceklerini belirtti. Sadece kanı sulandırmada değil damarların korunmasında da rol oynayabileceğinin altını çizen Senem Dinç özellikle şeker, kalp ve varis riski taşıyanların mutlaka önlem alarak üzüm çekirdeğinden yararlanmalarını önerdi. Meyvelerinin kilo aldırabilmesi sebebi ile öğütülmüş olarak çekirdeklerin kullanılmasının daha yararlı ve pratik olduğunu kaydederek, sabah akşam 15 gün boyunca üzüm çekirdeğinin yoğurt, bal ya da meyve suyu ile alınmasını, 15 gün sonunda bir hafta ara verilerek kürün bu periyotta devam edilmesi gerektiğini açıkladı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...