Tetanos (Tetanoz)

Tetanos (Tetanoz)

Sıklıkla hastanın boyun ve çene kaslarında kasılmalara sebebiyet veren bir enfeksiyondur. Peki Tetanos belirtileri nelerdir?

Tetanos normalde toprakta yaşayan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu bakteriler genelde hayvan dışkısı içeren toprakta bulunabilirler. Kesik, çizik, sıyrık veya bir şeyin cilde batması sonucunda tetanos mikrobu kana karışabilir. Bağışık olmayan bir insanda diken batması gibi ufak bir yara dahi tetanosa neden olabilir. İnsan her yaşta tetanos olabilir.

Belirtiler

Önceleri baş ağrılı huzursuz bir devre geçirilebilir. Asıl belirtiler ağrılı adale kramplarıdır. Bunlar özellikle boyun ve çene kaslarında görülürler. Daha sonra gövdedeki kaslar sertleşir ve kramplar oluşur. Nefes almada güçlük meydana gelir. Bazen ateş olabilir. Mikrobun alınmasından sonra 5-20 içinde belirtiler ortaya çıkar. Bu durumu genellikle havale nöbetleri takip eder. Bazı insanlar bu hastalıktan ölebilir. Halen yüzde yüz etkili bir tedavisi yoktur.

Aşı

Bebeklere yapılan karma aşı difteri, tetanos ve boğmacaya karşıdır. Bu aşının yapıldığı çocuklar tetanosa karşı temel bağışıklık kazanırlar. Ancak bu bağışıklık zamanla azalacağından tetanos aşısının belirli aralıklarla ömür boyu tekrarlanması gerekir. Herkes on yılda bir aşı olmalıdır.

Yaralanma ve Isırılmalarda

Özellikle derin, kötü bir şekilde çizilmiş, sıyrılmış veya kirlenmiş yaralanmalarda tetanos aşısı için bir sağlık birimine müracaat edilmelidir (hayvan ısırıkları, ağır yanıklar veya sokak pisliği - toprak bulaşmış sıyrıklarda).

Aşağıdaki durumlardan birisi varsa aşı olmanız gerekir;

  • Temel aşı programının üzerinden 6 veya daha çok yıl geçmişse
  • Bağışıklığı tazelemek için yapılan aşının üzerinden 5 veya daha fazla yıl geçmişse 
  • Hayatınızda hiç tetanos aşısı olmadıysanız

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...