Çocuklarınızda Erken Ergenliğe Dikkat!

Çocuklarınızda Erken Ergenliğe Dikkat!

Uzmanlar çocukların artık erken ergenliğe girdiğini bunun hafife alınmaması gereken bir durum olduğunu belirtiyor.

Çocuklarda erken ergenlik durumlarında fiziksel değişikliklere alışmak bir yana ruhsal durumlarda anne ve babaları fazlasıyla zorluyor. Oluşan değişimlerden anne babalar da nasibini alıyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım, erken ergenliğe dikkat çekerek, özellikle erkek çocukların erken ergenliğine dikkat edilmesi gerektiğini, çünkü altında çok ciddi hastalıkların da yatabildiğini vurguluyor.

Değişime Psikolojik Olarak Alışmak Uzun Sürüyor

Dr. Banu Küçükkırım, “Ergenlik kızlarda 10 yaş, erkeklerde 12 yaş civarında başlayan ve ortalama 3-5 yıl arasında süren bir dönemdir. Ergenlik dönemindeki cinsel ve fiziksel gelişme 5 yılda tamamlanırken, psikolojik gelişmeyi de içeren dönem 18-20 yaşında tamamlanır” diyor.

Erkek Çocuklarda Daha Şüpheci Olun

Erkekler erken ergenlikte daha çok risk altında. Erken ergenlik erkeklerde genital bölge gelişimi 9 yaş, kızlarda meme gelişiminin 8 yaştan önce olması durumudur. Ailelerin bu yaşlara dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Küçükkırım, "Özellikle de erkek çocuklarda erken ergenlik görülüyorsa daha da şüpheli yaklaşmak gerekir. Altta yatan nedenler, nörolojik sistemi, yumurtalık, testis veya böbrek üstü bezlerini ilgilendiren ciddi bir hastalık olabilir" uyarısında bulunuyor.

Çocukların Okul Hayatı Daha Zor Geçiyor

Erken ergenliğe giren çocuklarda başarısızlık durumları daha çok rastlanıyor. Ailelere ergenlik dönemi hakkında doğru bilgiler edinmelerini,  iletişim sorunları nedeniyle çocuklarını kendilerinden uzaklaştırmamalarını öneren Dr. Küçükkırım, erken ergenliğe giren çocukların okul ve akademik başarılarının daha kötü olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Antisosyal Olmadan Tedavi Balatılmalı

Bu çocuklar genellikle kısa boylu ve kilolu olduklarından anti sosyal davranış bozuklukları ve kendine güvensizlik gibi sorunlarında  yaşayabileceğini belirten Dr. Küçükkırım, “Nihai boy kısalığı ve olası altta yatan problemlerin aydınlatılabilmesi için ilk tetkiklere başlanması ve takip edilmesi gerekiyor. Bazı özellikli vakaların çocuk endokrin bölümüne gönderilmesi ve hızlı ilerleyen olgularda zaman kaybetmeden hormonal tedaviye başlanması gerekebilir. Tedavinin düzenlenmesi ve takibi 3-4 yılı bulur” dedi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...