Katarakt Çocuk Göz Sağlığını da Tehdit Ediyor

Katarakt Çocuk Göz Sağlığını da Tehdit Ediyor

Daha çok yaşlı hastalığı olarak bilinen kataraktın yeni doğan bebeklerde dahi görülme olasılığının bulunduğu açıklandı.

Op. Dr. Atilia Kuşçu ile Tamer Arıkan, daha çok yaşlı hastalığı olarak bilinen kataraktın yeni doğan bebeklerde dahi görülme olasılığının bulunduğunu açıkladılar. Toplumda daha çok yaşlı kesimin hastalı olarak bilinen kataraktın yeni doğan bebeklerde dahi görülebileceğini söyleyen Op. Dr. Kuşçu, "Evet yanlış duymadınız, Katarakt çocuklarda dahi görülebilir. Anne karnında başlayabilir.

Onun için yeni doğan bebeklerinizi mutlaka bir göz doktoruna götürün. Çünkü çocuk gözünün kaydığını, bozulduğunu bilemez. Bütün insanları kendisini gibi görüyor zanneder. Aileler bunu ihmal etmesin" diye konuştu. 

Katarakt ameliyatının artık eskisi kadar zor olmadığını belirten Op. Dr. Tamer Arıkan ise artık yeni teknolojiyle kataraktın çok daha kolay ameliyat edilebildiğini söyledi. Isparta'nın bu konuda çok şanslı olduğuna dikkat çeken Arıkan, "Bu bölgede 2000'li yıllarda FAKO yöntemini ilk başlatan doktorlar biziz. O zaman Devlet Hastanesinde görev yapmaktaydık. Bugün dünya bu yöntemi kullanıyor. Çünkü daha küçük kesi ile daha iyi sonuç alınabiliyor" açıklamasında bulundu.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...