Tedavide Gecikme, Gözünü Kör Etme

Tedavide Gecikme, Gözünü Kör Etme

Uzmanlar göz tansiyonu olarak da bilinen glokomun, önlenebilir körlük nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.

Op. Dr. Ayşe Mutlu, hastalık tanısının erken konmasının çok önemli olduğunu belirterek bunun sonucunda erken tanı ve tedavi ile oluşabilecek görme siniri hasarının önlenebileceğini söyledi.

Glokom bazen hiçbir belirti vermeden gelişebileceğini ve sadece göz muayenesi ile tespit edilebileceğini anlatan Op, Dr. Mutlu, "Bazen de baş ağrısı, göz ağrısı ve bakılan yerde ışık hareleri görme gibi yakınmalar ile hasta başvurabilir. Ailede glokom hastalığı öyküsü olması, yüksek miyopi ve şeker hastalığı da risk faktörlerindendir, Glokomun birincil (Açık açılı, kapalı açılı, normotensif, oküler hipertansiyon v.b), ikincil (Başka bir göz hastalığına bağlı olarak gelişen; örneğin göz tümörleri, üveit veya katarakt gibi) ve konjenital glokom (Doğumsal) gibi tipleri vardır.

Bebek ve çocuklarda ışığa bakamama, gözlerde sulanma, korneada bulanıklık veya göz küresinde büyüme gibi durumlarda bir göz doktorunun muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü şarttır" dedi, Tedavisi mümkün Glokomun tedavisinin mümkün olduğunu söyleyen Op, Dr, Ayşe Mutlu tedavinin medikal, lazer veya cerrahi yöntemler ile olabileceğini belirterek geç tanı konulan hastalarda oluşan görme siniri hasarının geri dönüşünün mümkün olamayacağını da sözlerine ekledi ve düzenli göz muayenesinin ihmal edilmemesini önerdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...