Kış Kapıda Çaylar Mutfakta

Kış Kapıda Çaylar Mutfakta

Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yakalanma olasılığının çok yüksek olduğunu belirten Gülsoy bitki çayları kullanımının M.Ö 3000 yıllarına kadar dayandığından bahsetti.Aslında eski çağlardan beri insanların bitkileri araştırıp incelediği ve şifalı bazı karışım, çay, merhem elde ettiği ,yazılar ve tabletlerle kanıtlanmıştır. Tarih boyunca da uygarlıklar bu zenginlikten yararlanmıştır.

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Önceleri evde hazırladığımız  bitki çayları modern hayatın zamanımızı kısıtlamasıyla zor gelirken ,günümüzde istediğiniz karışımları poşet çay formunda bulmak mümkündür..

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bitki çaylarından destek alabilirsiniz.Bitki çayları birçok açıdan koruyucudur. Soğuk algınlığından ,strese ,ciltteki tahrişe kadar  önleyici ve hatta iyileştiricidir,Kullanım kolaylığıyla da hemen hemen herkesin evine girmiştir.Bazılarımız bitki çaylarını tadından dolayı sevmez .Bunun büyük ölçüde nedeni demlemede yaptığımız hatalardır. Suda fazla beklettiğiniz bitkiler acı tadını suya vereceğinden lezzetinde  acıma meydana gelebilir.Bunu onlemek için bitki çaylarında demleme süresi önemlidir.

 

Kışa girdiğimiz şu günlerde her bitkinin kendine has olan faydalarından yararlanmak gerekir.Ihlamur, ekinezya , adaçayı, hatmi, zencefil, tarçın, kuşburnu gibi hem soğuk algınlığına iyi gelen hemde tahrişi azaltan bitkileri mutfağınızdan eksik etmeyin.Ayrıca bitki çaylarını içmek için hasta olmayı da beklemeyin.Zaman zaman içeceginiz bitki çayları sizleri hastalıklara ve onların olumsuz etkilerine karşı koruyacaktır.Bu amaçla birkaç öneride bulunabiliriz:

Üst solunum yolu hastalıkları denince akla ilk gelen bitkilerden biri “ekinezya”dır. Yapılan bilimsel nitelikteki deneysel ve klinik çalışmalar bu bitkinin soğuk algınlığı etkilerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca gribal enfeksiyonlara karşı ekinezya  ve bal karışımı da mükemmel bir destekleyicidir.

Bademcik ve boğaz ağrılarında adaçayını tüketebilir veya gargarasını yapabilirsiniz.Soğuk algınlığına karşı hazırlanmıs karışım çaylarıda da bu konuda çokca tercih edilir.

Stresli bir hayatınız varsa sarı kantaron, melisa, papatya, ıhlamur çayları stresinizi azaltacağı gibi odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu da arttıracaktır.

Formda kalmak ve toksin atmak için kayısılı çaylar,biberiye ,yeşilçay,kekik,funda,alıç gibi bitkilerin çaylarını tercih edebilirsiniz.

Bitki çaylarında tatlandırıcı olarak bal kullanmanız hem daha sağlıklı hemde daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

 

Bugün 25 yıllık tecrübesiyle Aksu Vital,bir çok çeşidiyle bitki çayarını poşet formuyla beğeninize sunmaktadır. Zengin ürün çeşitleri ile insanlığa sağlıklı, dinç ve formda bir yaşam sunuyor.     

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.