Kozmetik Sektörünün En Doğal Misafiri

Kozmetik Sektörünün En Doğal Misafiri

AksuVital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy kozmetik sektörü ve sektörün yeni gözdesi Norveç böğürtleni yağından bahsetti.

Kozmetik sektörü son yılların en popüler ve gelişen sektörleri arasında yerini aldı. Buna bağlı olarak da marka ve mağaza sayısı arttı. Çalışan kadın sayısının artması ve genç nüfusun artması yatırımcıların bu sektöre daha hızlı girmesini sağlıyor.

Bugün 2 milyar doların üzerinde bir payı olan kozmetik sektörü yeni oyuncularında katılmasıyla şirketlerin harcmini arttırmaya zorluyor.

Türkiye’de ekonomik gelişmelere bağlı olarak kozmetik ve kişisel bakım sektördeki büyüme oranını her yıl yaklaşık olarak %10 oranında arttırmaktadır. Bunun da %5 ini doğal kozmetik ve kişisel bakım ürünleri oluşturduğu düşünülmektedir.

Türkiyede pazarlanan ürünlerin sadece %10’u Türkiye menşeli ürünler oluşturmaktadır. Bunlardan da saç bakım ürünleri pazarın yaklaşık %59 unu oluşturuyor. Kozmetik ürünleri kategorisinde 46.000 yerli 124.000 yabancı olmak üzere yaklaşık 170.000 civarında ürün iç pazarda alıcısını beklemektedir.

Kozmetik ürünleri ihraç ettiğimiz ülkelerin başında Irak, İran, Rusya, Libya ve Fransa, kozmetik ürünleri ithalatımız ise başlıca Almanya, Fransa, İrlanda, Polonya ülkererine olmaktadır..

Ülkelere göre dünya kozmetik ihracatında başı Fransa çekmektedir. Ardından Almanya, Amerika, İrlanda ,İngiltere gelmektedir.

Türkiye  2013 yılında 25.154.000 ABD  $ uçucu yağ ihracatı yapmıştır ve bunun büyük kısmı Irak, İran ve Rusya ‘ya yapılmıştır. Aynı döneme ait uçucu yağ ithalatımızda 19.282.000 ABD $ civarındadır.

Hemen hemen hergün yenisi eklenen kozmetik ürünlerine bugünlerde yeni bir misafir daha eklendi. Eklenmesi ile popülerliğiyle de ilk sıralarda yerini aldı.

Süper Meyve Norveç Böğürtleni

Yaygın olarak kuzey yarımkürede bulunan norveç böğürtleni, Norveç , Grönland, İzlanda, Kanada ve ABD(Alaska) ‘de oldukça popülerdir. Bitki bataklıklarda ve 3,5 ile 5 arasında değişen pH ve hafif asidik ortamlarda ıslak çayırlarda yetişir. Hasat zamanının kısa oluşu, iklim şartlarının zorluğu Norveç böğürtlenini dünyanın zor bulunan ve en pahalı böğürtlenlerinden biri yapmıştır. Nadir bulunan özel bir bitki olması nedeniyle "İskandinav altını" da denilmektedir. 

Sıcaklığın -40 dereceye kadar düştüğü kış koşullarına bile dayanabilen Norveç böğüttleni cildi de en zor koşullarda dahi besler.

“Kışın havaların soğumasından etkilenen cildimizde oluşan kurulukla ve çatlaklarla başa çıkmak gerçekten zordur.Bunun için kışın daha özel , daha yoğun nemlendirici özellikte ürünlerle cilt bakımımıza özen göstermeliyiz.

Norveç böğürtleninden soğuk üretim tekniğiyle elde edilen yağ çok güçlü bir nemlendiricidir ve cilde direk uygulanabilir. İçerdiği minerallerle de cildin mineral ihtiyacını karşılayan bu yağ ile cildinizi hiç olmadığı kadar yoğun nemlendirebilirsiniz. Norveç Böğürtleni Yağı cilde hızla nüfuz eder ve ultra nemlendirici özelliği ile cildinizin nem ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır.

 Antioksidan etkisinin desteği ile cildinizde detoks etkisi yaparak yaşlanmaya karşı hücrelerin genç kalmasına yardımcı olur. Cilt elastikiyetini arttırarak kırışıklık karşıtı rol oynar.

El ve dudak çatlamalarında, ciltte oluşan pullanmalarda,doğum çatlakları gibi problemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Harici olarak 4-5 damla temiz cilde parmak uçlarına damlatılarak masaj yolu ile cilde uygulanır.

Norveç böğürtleni C vitamini bakımından zengin olmakle birlikte ayrıca E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve benzoikasit bakımından oldukça kuvvetlidir.Böğürtlen gibi taneli meyveler bu meyvelere koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur.Ayrıca yüksek koruma özelliği olması ,vitamin ve mineral bakımından zenginliği bu meyvelere ‘süper meyve’ özelliğini kazandırır.

Aksuvital Doğal Ürünler Norveç böğürtlenini yağ formuyla Shiffa Home markası altında kullanıcıların beğenisine sundu. Shiffa Home Norveç Böğürtleni YağıTürkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...