Öksürüğünüzün Sebebi Reflü Olabilir

Öksürüğünüzün Sebebi Reflü Olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Şentürk, Bu anlamda öksürük bir hastalık bulgusu değildir, koruyucu bir reflekstir.

Öksürük; 

Burun, sinüsler, geniz, boğaz, gırtlak, dış kulak yolu, kulak zarı ve yemek borusu girişini ilgilendiren hastalıklarda ortaya çıktığından aile hekimlerinin öksüren bir hastayı ilk gönderdikleri bölüm KBB hastalıklarıdır. Genel olarak öksürüğün yüzde 86'sı geniz akıntısı sendromu, astım, reflü ve uyku apnesi ile ilişkilidir.

KBB hekimine gelen öksürük başvurularının en sık nedeni akut viral solunum yolu enfeksiyonlarına bağlıdır. Uyku apnesi öksürük nedeni uyku apnesinin öksürüğün sık karşılaşılan nedenlerinden biri olduğunu aktaran Dr. Sentürk, "Solunumun, uykuda 10 saniye ve daha uzun süre durması olan apne kısa boyunlu hastalarda daha sık görülmektedir. Hastanın gece uyku sırasında solunumu durur ve soluk alma çabasına girer ve bu durum reflüyü tetikler. Reflü kimyasal etki ile öksürüğü artırdığı gibi astımı da tetikleyerek öksürüğe neden olur. Uyku apnesi olan hastaların yüzde 80'inde reflü de vardır. Gizli reflü mide ile ilgili bulgu vermediğinden genellikle hastalar sorunlarının farkında olmazlar" bilgisini verdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...