Tansiyonunuzu Düşürmek için Kilo Verin

Tansiyonunuzu Düşürmek için Kilo Verin

Yapılan araştırmalar fazla kilolardan kurtulmanın yüksek tansiyonu önlediğini gözler önüne serdi. Uzmanlar....

ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla kiloların verilmesiyle yüksek tansiyonun önlenebildiği saptandı. Uzmanlar, normal kilo vermenin bile, yüksek tansiyonu kontrol eden ACE enziminin işlevini azaltıp, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayabildiğini belirtiyor.

Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi’nde, yüksek tansiyonun yağ dokularındaki enzim ve hormonlar tarafından kontrol edilebildiği olasılığı göz önüne alınarak, şeker hastası olmayan şişman 16 kişi üzerinde araştırma yapıldı.

Yüksek kalori kısıtlaması yerine, normal diyet uygulanan deneklerin 5 hafta içinde, fazla kilolarının yüzde 5 ila 10’unu kaybettikleri, deneklerde ACE aktivitesinin ise ortalama yüzde 18 azaldığı gözlendi.

Hala şişman sayılabilen bazı deneklerde de yüksek tansiyonu kontrol eden angiotensin converting enzym (ACE) aktivitesinin önlenebildiği belirlendi.

Yüksek tansiyonu bulunan hastalar, ACE önleyici ilaçlar kullanarak, kalp, inme ve şeker hastalığı ile ilgili böbrek rahatsızlıkları riskini azaltabiliyor.

Yeni araştırmada, şişmanlarda yüksek tansiyonun, hormonal ve enzimle ilgili değişimden kaynaklandığının saptandığı bildirildi.

Daha sonraki araştırmalarda, kilo vermenin, ACE önleyici yüksek tansiyon ilaçları kadar etkili olup olmadığı gözlenecek.

Araştırma raporu, Journal Obesity Research adlı dergide yer aldı.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...