Alba

Alba

Alba nedir ne için kullanılır, Alba nasıl kullanılır, Alba ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Flakon

İnsan albumini %20

Ambalaj:

 100 mLx1 Flakon.

Endikasyon:

 Ana endikasyonu,uzatılmış zaman devrelerinde onkotik basıncın sabitleştirilmesi ile hacim kaybının düzeltilmesi dir. Tipik endikasyonları: Şok, örneğin kanama şoku, plazma kaybından ötürü doğan şok ve şokun beraberinde getirdiği diğer durumlar. Aşağıdaki örneklerde olduğu gibi, ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve sonrasında beliren plazma ve/veya albumin yetersizliği halleri: Yanıklar, karaciğer yetmezliği,karaciğer sirozu, nefrit, nefrotik sendrom, gastrointestinal bozukluklar,Lyell sendromu, karında su toplanması, yetişkinlerde solunum yetmezliği sendromu, yenidoğanlarda kernikterus, serebral ödem, toksisite durumları (gebelikte toksemi). Plazma alışverişi ve hacim değiştirme,hiperviskozite sendromu.

Kontrendikasyon:

 Koagülasyon Bozuklukları, ağır kalp yetmezliği, pulmoner ödem, oligüri ve anüriile nefrotik yetmezliği, özofajeyal varisler, human plazma proteinlerine karşı bilinen bir duyarlık ve yetersiz beslenmede kontrendikedir.

Uyarılar:

 Dolaşımda aşırı yüklenmenin başlaması üzerine(baş ağrısı, nefes darlığı, boyun damarının konjesyonu) enfüzyon hemen kesilmelidir. Alerjik ve anafilaktik reaksiyonlar, enfüzyonu hemen kesilmesini gerektirir. Gebelik ve laktasyonda kullanımıyla ilgili bir sınırlama yoktur.

Yan Etkileri:

 Hafif Alerjik reaksiyonlar (örn. yüz kızarıklığı, ürtiker, ateş, baş dönmesi),infüzyona müdahale edilmesi ya da infüzyonun kesilmesinden sonra genelde kaybolmaktadır.

Doz Önerisi: 

Genel olarak, dozaj ve uygulama hızı her hastanın kendi durumuna göre ayarlanmalıdır. Anafilaktik reaksiyonlarda, şok tedavisi için önerilen tedavi izlenmelidir. Gerekli doz hastanın bünyesine, travmanın veya hastalığın şiddetine ve devam eden sıvı ve protein kaybına bağlıdır. Sadece Plazma albumin düzeyi değil, ayrıca dolaşımdaki hacim de ölçülerek gerekli doz hesaplanmalıdır. Eğer human albumin kullanılacaksa, birden çok değişkenin sık sık ölçümü yapılarak dolaşımdaki kan bölümündeki değişiklikler, kardiyak dolum basıncı ve dolaşım performansı saptanmaya çalışılmalıdır.Alba Kullanıma hazırdır ve sadece İM yoldan kullanılır. Uygulama hızı hastanın içinde olduğu koşullara ve endikasyona bağlı olarak ayarlanmalıdır. Yine de normalde uygulama hızı 1-2 mL’dakikayı geçmemelidir. Büyük miktarlarda uygulama yapılacaksa, ürünün oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.