İstismara Karşı Önlem Alınmalı

İstismara Karşı Önlem Alınmalı

Anne ve anne adaylarına çocuk istismarı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla geliştirilen sosyal sorumluluk projesinde ilk adım:

Korunmak için farkında olmak şiarıyla yola çıkan 'Çocuk istismarında Mücadeleci Gönüller' grubu çocuklara farkındalık oluşturmak için devlet işbirliğiyle okullarda eğitim vermeyi hedefliyor. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi geliştirdikleri Üniversite Kültürü dersinde 'Çocuk İstismarında Mücadeleci Gönüller' ekibi oluşturdu. Mahremiyet noktasında çocuğu korumak adına annelerin farkındalığına yönelik bir sunum düzenlendi. Anne, anne adaylarının katılım gösterdiği sunumda, çocuğun kendisini güvende hissedebileceği ailelerin dahi istismar için tehlike oluşturabildiği ve çocuğun farkındalık sahibi olursa kendini koruyabileceği konuşuldu.

İhmal de Çocuğun Hayatını Tehdit Edebilir

'Çocuk İstismarı ve Farkındalık' sunumunu yapan psikoterapi uzmanı Ayşe Hüsna Arslan, terapi deneyimlerini de aktardı. Çocuk istismarını 'bir çocuğun erişkinler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel ve ya cinsel gelişimini engelleyen ya da beden ya da ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karşılaşması olarak tanımlayan Ayşe Hüsna Arslan, ihmalin de çocuğun hayatını tehdit edebilecek ciddi sorunlara yol açabileceğini ifade etti. Arslan, çocuğun pek çok alanda yetişkin bakımına ihtiyaç duyduğu için gereksinimlerinin karşılanmamasının onun bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimini engellediğini söyledi.

Her 4-5 Çocuktan Biri İstismara Maruz Kalıyor

Çocuk istismarcılarının yüzde 80-90 oranında erkek olduğunu hatırlatan Ayşe Hüsna Arslan, Türkiye'de istismar oranının Avrupa'dan daha fazla olduğunu ve Türkiye'de,4-5 çocuktan birinin cinsel istismara maruz kaldığını belirtti. Çocuk istismarında yaş dağılımı bilgilerine değinen Arslan, 'Çocuklar 3 yaşından sonra yoğunlukla da 6 yaşından sonra istismara maruz kalıyor. Aileler ise öğrenilirse çocuğun toplumla bağının kopacağını düşünerek olayı kapatıyor. Oysaki tam tersi oluyor, çocuk duygusal çöküntü yaşayabiliyor, psikolojik anlamda da yaralanıyor. Bu yaralar yetişkinlik döneminde ortaya çıkıyor, çocuklar şiddet uygulayıcısı olabiliyorlar' dedi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...