Gençliğinizi Korumak İçin 5 Süper Vitamin

Gençliğinizi Korumak İçin 5 Süper Vitamin

Yaslılara gençlik etkisi veren 5 vitamin ; Diyet Uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, yaş ilerledikçe önem taşıyan 5 vitamini şöyle açıklıyor:

  • B12 vitamini: Kalp-damar, karaciğer, kas ve beyin sağlığını korumada hayati öneme sahip. Et, süt, balık, yumurtada B12 vitamini vardır.
  • Kalsiyum ve fosfor: Kemik, diş, kas ve sinir sistemini korur. Kalsiyum ve fosfor, süt ve süt ürünleri, badem, fındık, soya fasulyesi, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, tarhana, pekmez, tahin, kılçığı ile yenilebilen balıklar, kalsiyumla zenginleştirilmiş besinlerde bulunmaktadır.
  • Omega-3 yağ asitleri: Kalp-damar sağlığının korunmasında, şişmanlıktan korunmada, eklem itihaplanmalarından  korunmada önemlidir. Bulunduğu kaynaklar arasında, balık, balık yağı, su ürünleri, kolza, keten tohumu yağı, yeşil yapraklı sebzeler geliyor.
  • Çinko: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalıklara karşı direnç geliştirilmesi , unutkanlık ve bunamadan korunmada önemlidir. Yağsız kırmızı et, karaciğer, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, fındık, ceviz, muz, tam tahıllar, kuru baklagiller çinko bakımından zengin besinlerdir.
  • D Vitamini: Eksikliğinde birçok eklem problemleri de beraberinde gelmektedir. İleri yaşlarda kan düzeyinizdeki D vitamini kontrol edilmelidir. Cüneş ışığı, balık, yumurta, sıvıyağlar, yeşil sebzeler kaynaklan olarak sayılabilir. 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...