Hafif (Light) Sigara

Hafif (Light) Sigara

Sigaranın zararlarını azaltmak için birçok şeye başvurulur. İşte onlardan biri olan light sigaranın gerçekten zararlarını azaltıp azaltmadığını inceleyelim.

Hafif sigara, sigara içmenin neden olduğu sorunlara mucizeyi bir çözüm değildir. Son 30 yıl boyunca, Amerikan sigaralarının ortalama katran ve nikotin miktarı giderek azalmıştır. Görünüşte, bu maddelerdeki azalma iyi bir haberdir ve reklamcıların vurguladıkları ise hafif sigaraların eski, geleneksel sigaralara nazaran daha az tehlikeli olduğudur.

Sigara dumanında, bu maddelerin düzeylerinin azaltmada, katran ve nikotini alan filtre ucun eklenmesi önemli bir adım olmuştur. Katran ve nikotini azaltmak için daha ileri tasfiyeler, geniş ya da şişirilmiş tütün (böylece, sigara başına kullanılan tütün miktarı azalıyor), daha hızlı yanma süresi, daha gözenekli kağıt ve tütün dumanının hayayla karışarak yoğunluğunun azalmasına izin veren havalandırılmış filtreler içeriyordu. Ancak, önemli olan hafif sigaraların, diğer sigaralarla aynı tütün ve nikotini içerdiği gerçeğidir. Hafif sigaralar yalnızca daha az duman çıkarırlar. Buna ek olarak, filtreler, tütün dumanından karbon monoksit ya da diğer gazlı bileşenleri temizlemezler.

Çoğu kişi, nikotin bağımlısı haline geldikleri için sigara içmektedir. Hafif sigaralar kullanırken, sigara içen kişiler sigara içme davranışlarını değiştirme eğilimindedirler. Bu kişiler, sigaradan daha sık nefes çeker, dumanı içine çeker ve genelde daha çok sigara içerler. Hafif sigara içmeye başladıktan sonra bile eski sigaranıza nazaran aynı derecede hatta daha fazla katran, nikotin ve karbon dioksit alıyor olabilirsiniz.

Hafif sigaraların kullanımı, siz bir günde içtiğiniz sigara sayısını artırmasanız bile muhtemelen kanser, amfizem ya da diğer hastalıkların riskini azaltmaz. Ayrıca, normal ve hafif sigara içenler arasında kalp krizi riski açısından hiçbir fark yoktur. Hangi tip sigarayı içerseniz için, kalp krizi riski, ancak sigarayı bırakmanızdan sonra bir yıl içinde azalır.
Her ne kadar sigaranızı hafife çevirdiyseniz bile, akciğer kanseri amfizem, kalp krizi ya da diğer hastalık risklerini azaltma şansınız oldukça azdır. Bu riskleri anlamlı olarak azaltmak için tek açık bir mesaj vardır: sigarayı bırakmak.

Hafif sigaralar güvenli sigaralar değildirler. Ayrıca light sigaraların, insan sağlığına daha fazla zarar verdiği öne sürüldü. Hafif sigaralarda katran inceltilmiş olduğu için katranın vücuda alınması daha kolay hale geliyor ve light sigara içiminin, katran incelmiş olduğu için dumanın ciğerlere tam dolmasına neden olur.
Light sigara insanların daha fazla sigara içmesine ve daha fazla bağımlı olmasına sebep olabilmektedir. Dumanın tam ciğerlere dolması, katranın zehirleri tam tutamaması gibi olumsuzluklar bir araya gelince, nikotin, arsenik (fare zehiri), likid gaz, DDT (haşere ilacı), tiner, hidrojen siyanür gibi 4 bin değişik zararlı madde de vücuda daha kolay alınıyor şeklinde konuştu. Korbey, light sigara içimi ile zararlı maddelerin alım oranının, diğer sigaralardaki alım oranından yüzde 50 daha fazla olduğu da ileri sürülmektedir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...