Ramazanda Hafif Sporlar Yapabilirsiniz

Ramazanda Hafif Sporlar Yapabilirsiniz

Ramazanda, oruç tutacak vatandaşların, su ve mineral kaybına yol açacak ağır sporlar yerine, yürüyüş gibi hafif sporları tercih etmeleri önerildi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan, step aerobik hocası Ebru Bağlaç, oruç tutacak vatandaşların formlarını korumak için neler yapması gerektiğini anlattı. Oruç tutan insanların bir aylık sürede spordan uzaklaştığını belirten Bağlaç, yaz aylarına gelen ramazan ayında bu yıl daha çok insanın spora ara vermesini beklediklerini söyledi. Fizik ve kondisyona dayalı ağır sporların ramazan ayında mineral ve su kaybına neden olacağını ifade eden Bağlaç, ancak bunlar oluyor diye de vatandaşların sporu bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Ebru Bağlaç, spora bir ay ara vermenin ciddi kondisyon kayıplarına neden olduğunu ve bir anda hantallaşan vücudun alacağı kiloları vermenin birkaç ay sürebileceğini kaydetti. Oruç tutacağı için sporu bırakmayı düşünen vatandaşların formlarını en iyi tempolu yürüyüşle koruyabileceğini söyleyen Bağlaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ramazanda, oruç tutacak vatandaşların, su ve mineral kaybına yol açacak ağır sporlar yerine, yürüyüş gibi hafif sporları tercih etmelidir. Vatandaşlara, yürüyüşü serin saatlerde yapmalarını tavsiye ediyorum. Ramazanda en ideal saat, iftardan 1-1,5 saat öncesi olabilir. İftardan önce vakit ayıramayanlar ise iftardan en az 1 saat geçtikten sonra yürüyüş yapmalı. İlk 10 gün, 20 ila 30 dakika arasında, daha sonraysa 40 ila 60 dakika arasında tempolu yürünebilir. Bunun dışında hafif koşu yapılabilir ve bisiklete binilebilir. Oruç tutanlar, çok yağ ve su kaybedecekleri ağır sporlardan kesinlikle kaçınmalı.

Bağlaç, vatandaşlara iftarda ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalarını ve hazmı kolay besinler tüketmelerini de önerdi.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...