Sıcak Havalarda Deliksiz Uyku

Sıcak Havalarda Deliksiz Uyku

Aşırı sıcaklar gece uykuya dalmayı zorlaştırıyor, deliksiz bir uykuya engel oluyor. Ferda Korkmaz Özkanoğlu uyku için neler yapılması gerektiğini aktarıyor.

Aşırı sıcaklar gece uykuya dalmayı zorlaştırıyor, deliksiz bir uykuya engel oluyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz Özkanoğlu kaliteli bir uyku için neler yapılması gerektiğini aktarıyor.

Uyumak ve uyanmak; uykuya olan ihtiyacımız, gün ışığı, vücut ısımız, çevre ısısı, ses, duygu durumumuz, hormonların etkisi gibi birçok mekanizma ile kontrol ediliyor. Bunlardan birinin değişmesi uykuya dalmamızı zorlaştırabiliyor. Örneğin; uykuya dalarken vücut ısımız yarım derece kadar düşüyor. Çevre ısısının fazla olması vücut ısısının düşmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle sıcak yaz günlerinde uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk yaşanıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz Özkanoğlu, “Kişi yeterli uyumamışsa, ertesi günü uykulu bir halde geçirir. Uykusunu alamayan kişilerde toplantıda dinleyiciyken veya araba kullanırken uyuklama halleri çok olur. Ayrıca gündüz baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, konsantrasyon ve performans düşüklüğü gibi yakınmalar gözlenir” diye bilgi veriyor ve yaz aylarında kaliteli bir uyku için önerilerini paylaşıyor:

  • Yatak odalarımızın yeri çok önemlidir. Yatak odasının öğleden sonra güneş almayan, iyi havalandırılan bir oda olması tercih edilmelidir.
  • Klima kullanımı tavsiye edilebilir ancak çok düşük ısılara ve doğrudan üzerimize gelecek şekilde ayarlanmış klimalar, sağlığımız için tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Klima kullanırken amacımız soğutmak değil, ortamı optimum ısıda tutmak olmalıdır.
  • Yatak odalarının basit ve sadece uykuya hizmet etmek için tasarlanmış olması; odada televizyon, kitap, bilgisayar ya da kurutulan çamaşırlar olmaması gerekiyor.
  • Uykuya dalabilmek ve uykuyu sürdürmek için yatak odamızın karanlık olması da bir başka gereklilik.
  • Akşamları yapılan spor, adrenalin seviyemizi yükselterek uykuya dalmamızı zorlaştırabilir. Bu nedenle sporu günün daha erken saatlerinde yapmayı tercih etmek gerekiyor.
  • Vücut ısımızı yükseltecek kalın, naylon pijamalardan, battaniyelerden uzak durulmalıdır.
  • Uyumak üzere yatıldığında günün muhasebesini ya da ertesi günün planını yapmak da uykuya engel olabilir.
  • Uyumadan üç saat öncesinde yemek yemenin bırakılması gerekir.
  • Yatmadan önce alınacak ılık bir duş en etkili yöntemlerden biridir. Ilık duş, vücut ısımızı düşürmeye yardımcı olur. Bu yöntem çocuklar için de geçerlidir, çocuklarınıza da yatmadan önce duş aldırabilirsiniz.
  • Çocuklar rahat uyusun diye, uyku saatlerinden hemen önce oyun oynatarak yorulmalarını, enerji harcamalarını sağlamak doğru bilinen bir yanlıştır. Çünkü yoğun fiziksel aktivite sonucu vücutta yükselen adrenalinin normal düzeye de inmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreç boyunca çocuklar uykuya dalamaz.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...