Ayak Tırnakları Damarlara Zarar Verebilir

Ayak Tırnakları Damarlara Zarar Verebilir

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül, son zamanların artan şikayeti damar iltihabı, selülitin nedenleri ve hastaların nasıl tedavi edilmesi gerektiğini, alınacak önlemleri anlattı.

Ünlü Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Akgül, \"Damar iltihabı, özellikle bacaklarda toplar damarların (bu damarların genişleyip gözle görünür hale gelmeleri ile \'varis\' oluşur) iltihaplanmasıdır. Yalnızca toplardamarda değil dokular arası sıvıları temizleyen lenf damarlarının iltihaplanması da damar iltihabıdır. Toplardamar iltihabına tromboflebit, lenf damarlarının iltihaplanmasına da lenfanjit denir. Selülit ise sıklıkla bacaklarda olduğu için söylüyorum, cilt altı dokusunun infiltrasyonudur. Her iki durum birlikte bulunacağı gibi ayrı ayrı da olabilir.\" diye belirtti.

Alınacak basit önlemlerin sorunların giderilmesinde büyük ölçüde fayda sağlayacağını belirten Prof.Dr.Ahmet Akgül, \"Durumun dikat edilmesse ciddiyetinin büyük olabileceğini belirtti”. Eğer hastamızın bacak veya ayağında bir açık yara yoksa en önemli etken \"ayak tırnağadır ve tırnak bakımıdır. Bilindiği üzere yer çekimi etkisiyle ayakta toplar damar kanlanması fazladır ayrıca gün boyu ayakkabı ve çorap içinde bulunan ayak ve tırnaklar mikropların çok sevdiği bir ortamdır. Nedeni hem kanın birikimi, özellikle varis hastaların da, ve sıcak kapalı ortam tırnaklarda zaten varolan mikropların artmasına yol açmaktadır.

Tırnak bakımı çok da önemsenmediğinden hastalarımın bir çoğunda tırnaklarda mantarlar gelişmekte. Zaten sıklıkla birbirlerin ayakkabı veya terliklerini giyen kişilerden bu mantarlar kolaylıkla yayılmaktadır. Tırnak mantarları kolaylıkla tırnak yatağından bacak kan dolaşımına geçip damar iltihabına yol açar. Tırnak yatağında kanlanma çok olduğu için mikrobun kana geçişi çok kolaydır. Tırnakta mantar oluştuğu zaman hasta zaten tırnak şekil değişikliği, kaşıntı gibi nedenlerle doktora özellikle cilt doktorlarına başvurmaktadır. Haftalarca süren bir tedavi kendilerini beklemektedir. \" diye konuştu. Prof.Dr.Ahmet Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü: \"Ayak tırnağı bakımı ile ilgili esas mesajım tırnağında mantar olup doktora zaten başvuran hastalar değildir, esas olarak hiçbir şikayeti olmayıp tırnağını yanlış kesen kişiler içindir.

Binlerce tedavi ettiğim, toplumun her kesiminden hastalarımın tırnaklarını incelediğimde, sosyokültürel ve ekonomik durumu ne olursa olsun ayak tırnağımızın nasıl kesilmesi gerektiğini bilmediğimizi gördüm. İki tür tırnak makası mevcuttur, el tırnaklarını kesen tırnak makasının ucu konkavdır yani tırnak köşelerini de alabilen özellikte iken, ayak tırnak makasının ucu düzdür yani ayak tırnağının köşesinin tam alınmaması gerekir. Tırnaklar derinden kesilmemeli ve ayak tırnaklarının köşeleri alınmamalıdır.

Daha güzel görünmesi uğruna ayak tırnağının köşeleri fazla alınırsa tırnak batması olsun veya olmasın zaten varolan mikroplar kolaylıkla kan dolaşımına girmekte hele de hastada varis varsa damar iltihabı ve/veya selüit kaçınılmaz olacaktır. Bu anlattığım durum gayet sağlıklı, ayakta mantarı olmayan normal ayak tırnakları olan kişiler için de geçerlidir. Şimdiye kadar ayak tırnaklarının nasıl kesilmesi gerektiği tam olarak anlatılmadığı veya anlaşılmadığını sağlığına çok dikkat eden kişilerde de gördüm. Basit gibi görünen bu bilgi ve uygulama ne yazık ki çok az kişi tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.

Damar iltihabı eğer bacaktaysa, o bölgede damar seyrine uygun kızarıklık, sıcaklık artışı ve ağrı olacaktır. Selülit gelişmişse deride değişiklikler, kızarıklık, o bölgede sertlik, sıcaklık ve ağrı görülecektir. Eğer hastalarımız bu durumda tedavi edilmezse damar iltihabı sonucu damarda fonksiyon ve yapı bozukluğu, varisler, mikropların kana karışmasıyla septik şoka hatta ölüme gidebilen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer mikrop kemiğe ulaşırsa osteomyelit denen kemik iltihabı oluşur ki bu da hastanın bacağını kaybetmesine kadar giden ciddi sonuçlara ulaşır. Tabi hastalarımızı bu kadar ciddi tablolara gitmeden yakalayıp tedavi ediyoruz ama doktora gelmeyip, \"komşu tibbi\" tabirini kullandığım yani kulaktan dolma bilgilerle kendini tedavi ederse ve/veya hastamızda herhangi bir hastalık veya ilaç kullanımına bağlı bağışıklık sisteminde bozukluk varsa sonuç bu kadar ciddi tablolara yol açabilmektedir. İşte çok basit görünen ve hakkında uyarı yapılmasına bile gerek görülmeyen ayak tırnağının yanlış kesilmesi zamanla çok ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.\" Ayak bakımında temizliğin ve doğru tırnak kesiminin önemli olduğunu vurgulayan Akgül, yapacağımız basit önlemlerle sağlıklı bir şekilde ayaklara sahip olabileceğimizi belirtti.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.