Bahar Yorgunluğunu Doğru Besinlerle Yenin!

Bahar Yorgunluğunu Doğru Besinlerle Yenin!

Havaların ısınmaya başlamasıyla üzerimizde bahar yorgunluğu ile karşı karşıya kalırız. Havaların ısınmasıyla insan metabolizmasında oluşan değişiklikler;

  • Güne kahvaltıyla başlayın: Besin tüketmek sindirim sistemini aktive ettiği için yapacağınız kahvaltı, metabolizmayı çalıştırır bahar yorgunluğu belirtilerini azaltır.
  • Kafeini sınırlayın: Kafein, vücutta demir ve diğer besinlerin emilimini önleyip, sıra vücuttan su atımını da artırarak bahar yorgunluğunu tetikler. Kalsiyumun vücuttan atılması da bahar yorgunluğu sebebidir. Bu yüzden çay, kahve, gibi kafeinli içecekleri günde 2-3 fincandan fazla tüketmeyin.
  • Su içmek için susamayı beklemeyin: Baharda hava ısısının artmasıyla beraber vücutta nem kaybıyla ciltte kuruma oluşabiliyor. Bu durumda yeterli sıvı alınmazsa; halsizlik, kas krampları ve bağırsak tembelliğime kendini gösteren bahar yorgunluğu oluşabiliyor. Bu nedenle susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Yoğurt ve kefiri unutmayın: Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünleri bağırsak florasını dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Güçlü bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğunu atlatmanızı sağlıyor.
  • Antioksidanlara hak ettikleri değeri verin: Bağışıklık sistemini en iyi destekleyen A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Günde 1 adet havuç A vitamini ihtiyacını karşılıyor. Günde bir adet orta boy kivi C vitamini gereksinimini karşılıyor. Günde 1 avuç fındık E vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Şekerden uzak durmaya çalışın
  • Tam tahıllı besinleri her öğünde bulundurun: Tam buğday, çavdar ve yulaf gibi tam tahıl ürünleri; zengin lif içerikleri, kan şekerini düzenlemeleri ve yüksek oranda B vitamini içermeleri nedeniyle bahar mevsiminde her öğünde tüketilmeli.
  • Kuruyemişlerle ara öğün: Özellikte fındık, badem ve ceviz içerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri sayesinde yorgunluğun düşmanıdır.
  • Tatlı ve hamur işlerinden kaçının: Pasta, kek ve bisküvi gibi besinleri mümkün olduğunca tüketmeyin. Bu ürünlerdeki basit şeker, kan şekerinizi birden yükseltip, hızla düşürür. Bu da yorgunluğa neden olur.
  • Bitki çayı için: Bitki çayları lenf dolaşımımızı düzene sokar. Ekinezya, kuşburnu veya adaçayından günde bir fincan içerek, bahar yorgunluğunu atlatabilirsiniz.
  • Hızlı tempoda yürüyüş yapın: Açık havada yapacağınız yürüyüş güne ,zinde başlamanızı sağlar.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...