Covid 19

Aromaterapi

Yüzlerce yıldır kullanılmasına rağmen birçok kesim tarafından hala bilinmeyen aromaterapiyi gelin beraber tanıyalım.

Devamı

Aromaterapi Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Günümüzde adını sıkça duyar olduğumuz tedavi yöntemlerinden biri olan aromaterapi hem tamamen doğal hem de sağlıklı bir alternatif tedavi yöntemi sunuyor bizlere. Yüzlerce yıldır kullanılmasına rağmen birçok kesim tarafından hala bilinmeyen aromaterapiyi gelin beraber tanıyalım.

Aromaterapi nedir?

Bitkilerin yaprak, kök ve çiçek kısımları çeşitli yöntemler uygulanarak cilt bakımı, psikolojik ve fiziksel rahatlama gibi birçok sorunda tedavi edici olarak kullanılmasıdır. Yaklaşık 6000 yıllık geçmişe uzanan bir serüveni olan aromaterapi zamanla teknolojik ilerlemeler neticesinde maalesef yerini sentetik ilaçlara bırakmıştır. Ancak ilerleyen yıllarda vücut sentetik ilaçları tanımış ve direnç kazanmıştır. Hem doğal yöntemler ile elde edilmiş, hem de tamamen doğal olan bitkilere vücut direnç kazanma özelliği göstermediği için tekrardan başvurulan yöntemler arasına girmiştir.

Aromaterapi Nasıl Fayda Sağlar?

Bitkilerden elde edilen yağlar ile cilde uygulama yöntemi kullanılarak ya da kokusundan yararlanılarak çeşitli rahatsızlıklar için kullanılıyor. Belirli miktarlarda ve belirli yöntemlerle vücuda uygulanabilen bu yağlar losyon, vücut kremleri, soğuk pres formlarıyla vücut için kullanılır. Bazı yağlar vücuda direkt uygulandığı gibi bazı yağlar da karışım yapılarak vücuda uygulanır.

Örneğin adını en çok duyduğumuz yağlardan biri olan lavanta uçucu yağının;

Uyku problemleri, konsantrasyon eksikliği ve rahatlatıcı olarak kokusu kullanıldığı gibi,

Saç bakımı, cilt bakımı, sinek kovucu, ağrıları hafifletici özellikleriyle cilde de uygulanabilir.

Fakat diğer yağların kullanımında dikkat edilmesi gerektiği gibi lavanta yağında da dikkat edilmesi gerekilen husus: lavanta yağının uçucu yağ olduğu için cilde direkt sürülmesinin cilt tahrişine yol açacağıdır. Bu durumda tatlı badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sabit yağlar ile karıştırılarak cilde sürülmesi daha uygun olacaktır.

Aromaterapinin Psikolojiye Etkisi

Fiziksel olarak da birçok etkisi bulunduğu bilinen aromaterapinin psikolojik olarak da birçok etkisi mevcuttur. Bunlardan bazıları:

• Enerji verir. • Stresi azaltır. • Rahatlatıcı etkisi vardır. • Uyku problemlerinde etkilidir. • Beyin fonksiyonlarını çalıştırır. • Konsantrasyonu arttırır.

Aktarlar ve eczanelerde temin edebileceğiniz yağların soğuk pres yöntemi ile elde edilmiş olmasına ve tamamen doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Aromaterapi sayesinde buhur yöntemiyle ya da direkt cilde uygulanarak sizi zinde tutacak yağlar ile sizde sağlıklı kalın ve kokuların şifasıyla tanışın.