Covid 19

Fıtıklar

Fıtık, organın olması gerektiği yerden kaymasına denir, çoğunlukla bağırsakta görülür. Bel ve boyun fıtıkları da omurlar arasındaki disklerin kaymasıyla oluşur.

Devamı

Fıtık, organın olması gerektiği yerden kaymasına denir, çoğunlukla bağırsakta görülür. Bel ve boyun fıtıkları da omurlar arasındaki disklerin kaymasıyla oluşur. 

Belirtileri Nelerdir? 

  • Karındaki fıtıklarda kasların fasya adını verilen tabakasının yırtılması yüzünden olur. Bu sebeple hem sancıya hem de cilt altında şişliğe rastlanır.  
  • Şişlik en çok rastlanan belirtidir. 
  • Dizlerde veya dirsek bölgelerinin etrafında güçsüzlük hissedilmesi de bel ya da boyun fıtığı belirtisi olarak kendini sergiler. 

Çeşitleri Nelerdir? 

Pek çok fıtık çeşidi olsa da en yaygın olanları bel, boyun ve karın fıtığıdır. 

Karın fıtıkları: Kasık, göbek ve ameliyat kesesi fıtığı olarak üçe ayrılır. Karın duvarındaki kasların fasya tabakasının zayıflaması sonucu ortaya çıkar. 

Bel Fıtığı: Omurga üzerinde bulunan omurlar arasında baş gösterir. Omurlar arasında bulunan bağ dokusu su kaybı nedeniyle işlevini kaybeder ve bel fıtığı ortaya çıkar. 

Boyun Fıtığı: Bel fıtığına benzer sebeplerden dolayı ortaya çıkan bu fıtık çeşidi omurlar arasındaki disklerin zedelenmesiyle ortaya çıkar.  

Kasık Fıtığı Nedir ve Neden Olur? 

Karın içi basıncının artmasıyla ortaya çıkar, anlaşıldığı üzere kasık bölgesinde ortaya çıkar. Erkek çocuklarında anne karnı içerisinde gelişimini tamamlayan testislerin aşağıya inerek yerine gelmesi sonucu oluşur. 

Kasık fıtığı, karın içi basıncın artması sonucu oluşur. Kronik kabızlık sıkıntısı olanların aşırı ıkınması, erkeklerde prostat büyümesi, fazla yük taşımak, idrar yaparken ıkınmak kasık fıtığının nedenleri arasında yer almaktadır. Aile genlerinde, fazla kilolu kişilerde de fazlasıyla kasık fıtığı riski vardır.  

Belirtileri 

  • Kasık bölgesindeki testislerde şişlik. 
  • Kabızlık 
  • Karın şişkinliği, bulantı, kusma, iştahsızlık, kızarma ve morarma, tuvalette zorlanma. 

Tedavileri 

İlaçla tedavisi yoktur kendi bırakıldığında da herhangi bir değişiklik gözlemlenmez, bu yüzden cerrahi yöntemlere başvurulur. Kısaca her türlü ameliyat gerektirir.