1. Anasayfa
  2. Spor ve Egzersiz
  3. Spor yapmak depresyonu önler mi?

Spor yapmak depresyonu önler mi?

Bu yazı 05 Ekim 2017, Perşembe tarihinde yayınlandı ve 2371 defa okundu

Spor yapmak depresyonu önler mi?

Avusturalya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre düzenli egzersiz yapmak depresyonu önleyebiliyor. Araştırmacılara göre haftada bir saat spor yapmak bile bu konuda oldukça fark yaratabiliyor.

Avusturalya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre düzenli egzersiz yapmak depresyonu önleyebiliyor. Araştırmacılara göre haftada bir saat spor yapmak bile bu konuda oldukça fark yaratabiliyor.

American Journal of Psychiatry'de yayınlanan makalede 11 yıldır anksiyete ve depresyon görülmeyen 22.000’den fazla sağlıklı Norveçli yetişkin takip ediliyor ve onlara çalışmanın başında ve sonunda  egzersiz alışkanlıkları ve anksiyete, depresyon semptomlarıyla ilgili sorular soruluyor.

Başlangıçta, kişilerin yaklaşık % 12'si egzersiz yapmadığını söyledi ve geri kalanı haftada "30 dakikaya kadar" dan "4 saatten fazla"ya kadar herhangi bir yerde egzersiz yaptıklarını söyledi.

Önümüzdeki on yılda, çalışmadaki insanların yaklaşık % 7'sinde depresyon gelişti ve yaklaşık % 9'unda kaygı anksiyete görüldü. Egzersiz ve anksiyete arasında herhangi bir ilişki gözlenmedi, ancak araştırmacılar egzersiz ile depresyon arasında bağlantı buldular.

Çalışmanın başlangıcında egzersiz yapmadığını söyleyen insanlar haftada en az 1-2 saat egzersiz yapanlara kıyasla % 44 daha fazla depresyondaydı. 1-2 saatten daha fazla egzersiz yapanlar için ek bir avantaj gözlemlenmemiştir.

Çalışma, egzersiz ile depresyon riski arasında neden-sonuç ilişkisi olduğunu kanıtlayamamıştır; ancak yazarlar, özellikle yaş, cinsiyet, sosyal destek, sigara, içki içme ve vücut kitle indeksi benzeri diğer potansiyel faktörleri kontrol ettiği için önerdiğini söylüyor.

Hipotezleri doğruysa, herkes haftada sadece bir saat egzersiz yaparsa, depresyon vakalarının % 12'si önlenebilir.

Bu egzersizin yoğun olması da gerekmez. İnsanlar yorulma noktasına kadar çalışıp ya da kendilerini çok az terletip fiziksel aktiviteleri daha çok zihinsel sağlık yararına yapıyorlardı.

Yazarlar, "Egzersiz yoğunluğunun önemli olmadığı göz önüne alındığında en etkili halk sağlığı önlemleri, yürüyüş veya bisiklet gibi günlük aktiviteleri teşvik eden ve kolaylaştıran önlemler olabilir. ” dedi.

Tabii ki, daha sık ve daha yoğun egzersiz seanslarının başka yararları da var. Hem Amerikan Kalp Derneği hem de Dünya Sağlık Örgütü, kardiyovasküler ve genel sağlık için haftada en az 150 dakika orta-yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite yapmayı öneriyor.

Ancak zihinsel sağlık yararları söz konusu olduğunda koruyucu etkinin büyük kısmı her hafta bir veya iki saatlik bir egzersizden kaynaklanıyor.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.